Iraklı Prens Ra’ad Bin Zeid Türkiye’de mahkemelik oldu


Irak Prensi Ra’ad Bin Zeid ve diğer 3 kişinin Tarabya’da arsaları olduğu öğrenildi. Arsa üzerinde hak sahibi olan 4 kişi Sarıyer Belediyesi’ne başvurarak imar kanununca parsel ve ada oluşturuldu. Ancak bu kez de bazı hissedarlara hisseleri verilmedi.

Taraflar bu kez parselasyon işlemine karşı iptal davası açtı. İptal davasını kabul eden İdare Mahkemesi, belediyenin yaptığı işlemin iptaline karar verdi.

Tapu kaydının düzenlenmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açan taraflar, paylaşımda anlaşamayınca son çareyi Sulh Hukuk Mahkemesi’nde aradı. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvuran 4 kişi; 9 parselden oluşan 4 bin 135 metrekarelik arsa üzerinde Maliye Hazinesiyle birlikte hissedar olduklarını belirttiler.

Sabah’ın haberine göre paylaşım konusunda anlaşma yapmadıklarını anlatan 4 kişi, mahkeme tarafından satış suretiyle ortaklığın bitirilmesini talep etti. Mahkeme talebi kabul ederek davanın görülmesine karar verdi.

RA’AD BİN ZEİD KİMDİR

1936’da doğdu. Haşimi Evi Prensi Zeid ile Türk soylularından Prenses Fahrelnissa Zeid’in oğludur. Babası 18 Ekim 1970’te öldü ve onu Irak’ın eski Kraliyet Evlerinden sorumlu bıraktı. Ra’ad, Londra ve Paris’te yaşadı. Annesi Fahrelnissa Abdülhamit devri sadrazamlarından Cevat Paşa’nın yeğeni ve Halikarnas Balıkçısı’nın kız kardeşidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir