Altın Fiyatlarında Tarihi Gelişme: “Yarın Başlayacak”

İsrail’in İran’a yönelik misillemeleri ile haftayı kapatan ons altın, 2417 dolara kadar yükselse de küçük çaplı bir düşüşle haftanın son işlem gününde 2392 dolara gerilemişti.

Altın sahipleri, son haftalarda yaşanan yükselişlerin ardından büyük bir getiriyi ceplerine koymuş olsa da, altın tarafında yeni yükselişlerin yaşanıp yaşanmayacağını merak ediyor. Konuya ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan İslam Memiş, emtia piyasalarında orta ve uzun vadeli yükselişin devam edeceğini belirtirken, bu hafta ise altın sahiplerini oldukça çalkantılı bir piyasanın beklediğini duyurdu.

Memiş, aşağı ve yukarı yönlü belirlenen sınırlara dikkat çekerek, altın tarafındaki fiyatlanmayı bu sınırların hangi yönde kırılacağının tayin edeceğini belirtti ve şu uyarılarda bulundu:

“ÇALKANTI YARIN BAŞLAYACAK, ALTIN FİYATLARI NORMALLEŞECEK”

“İsrail’in misillemesi geldi ve bu süreç devam edecek.

Malum 14 Nisan akşamı hem sosyal medya hesabımdan hem de buradaki videolardan, İran ve İsrail arasındaki gerilimin bölgede gerçek bir savaşa dönüşeceğini, kontrollü bir şekilde aynı Rusya ve Ukrayna savaşı gibi devam edeceğini söylemiştim.

Manipülasyon piyasası oluşturuldu ve artık öngörü yapmak mümkün değil. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve artık fiyata değil miktara bakın. Çarşı pazar yine karıştı. Geçtiğimiz hafta bir gün düşen bir gün yükselen fiyatlanma gördük ve piyasalar buna alışacak. Nasıl ki Rusya-Ukrayna savaşına alıştı, İran-İsrail gerilimine de alışacaklar ve sonrasında bölgedeki diğer ülkelere sıra gelecek.

ALTIN FİYATLARI ÖNCE YATAY SONRA AŞAĞI YÖNLÜ HAREKET EDECEK

Ons altın tarafında şu anda 2384 dolar seviyesi var karşımızda. İsrail’in misilleme haberinden sonra 2417 dolar seviyesine kadar yükselen bir ons altın gördük ancak tekrar geriledi. Cuma günü içerisinde ciddi bir dalgalanma yaşandı, yaklaşık 45 dolarlık bir bant arasında gidip geldi ve 2380 dolar üzerinde tutunma çabasını sürdürüyor. Şimdi şuna dikkat edeceksiniz, 2380 dolar seviyesi piyasalar için bir kırmızı çizgi oldu.

Artık ons altındaki etkileşim olan rakam, belkemiği olan ve kırmızı çizgi diyebileceğimiz seviye 2380 dolar oldu. Burası aşağı yönlü kırılırsa, 2330’a kadar düşebilir. Yukarı yönlü kırıldığında da 2415 dolar seviyesi bulunuyor. Orta ve uzun vadede 2600 dolar seviyesi hedef konumunda ancak yine bu olaylar yatışınca, piyasalar bu süreci tekrar kanıksadığında düşüş yönlü öngörüm güncelliğini koruyor ons altın tarafında. Birkaç hafta sürecektir misillemeler gelecektir, 2380-2415 arasında gidip gelir ancak piyasalar alışır ve sonrasında 2380 doların aşağı yönlü kırılacağını tahmin ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir